Akrojóga“ (nebo také „partnerská akrobacie“) je sportovní pohybová aktivita, která spojuje prvky akrobacie, jógy, terapeutického protahování a masáží do zábavné formy kontaktního cvičení.

Existuje mnoho pojetí a množství učitelů a škol, které ve výuce zapojují další prvky atraktivních pohybových znalostí např. z tance, gymnatiky, či posilování. Acrojóga tak rozvíjí širokou škálu dovedností počínaje posilováním těla a svalů a relaxací konče. Dále pak rozvíjí pevnost, pružnost, balanční a komunikační dovednosti a v neposlední řadě týmovou spolupráci.

Při cvičení jsou tři základní role cvičících a to:

  • Základna, tzv. „base“ – jedinec, nejvíce svázaný se zemí. „Báze“ poskytuje letci základnu tak, aby měl maximální stabilitu a podporu. Většinou leží na zádech a nohy a ruce pracují s letcem. Hlavními body dotyku s letcem jsou v tříslech, bocích, ramenou a zádech. Samozřejmě existuje i množství rozličných cviků, kdy báze neleží, ale např. stojí a základnu pro letce pak utváří balančně.
  • Letec, tzv. „flyer“– jedinec, nejméně svázaný se zemí. Využívá gravitace a balanční dovednosti k dosažení různých cviků a pozic těla. Letec potřebuje mít sebevědomí, rovnováhu a potřebuje komunikovat s „bází“.
  • Záchranář, tzv. „spotter“– je role velmi důležitá. Po celou dobu provádění cviku dohlíží na „bázi“ a letce a zajišťuje jim bezpečnost. „Spotter“ může také instruovat cvičící k lepšímu, či preciznějšímu provedení cviků. Jeho přítomnost je nezbytná zejména při zkoušení nových cviků, nebo tam, kde mezi bází a letcem není „jistota“.

Množství letců a bází, či spotterů u jednotlivých cviků je individuální…. Někdy tvoří bázi několik jedinců, někdy naopak na jedné bázi létá více letců. Základní cvičící pozice tvoří většinou duel letce s bází a s jedním, nebo dvěma spoterry.  Jednotliví cvičící se dle možnosti střídají tak, aby si každý vyzkoušel jednotlivé role.

Čerpat znalosti a dovednosti o akrojóze lze na různých setkáních a kurzech, které lze rozdělit mezi tyto následující :

Akrojóga je hravá, nenásilná, uvolňuje emoce  a nechává je se projevit. Někteří s úsměvěm říkají, že je pro ně “akro drogou” :). Při praktikování akrojógy zapomenete na čas a okolní svět. Akrojóga se cvičí v kolektivu příjemných lidí, kteří o sebe dbají, baví je pohyb a je pro ně radostí ho sdílet společně. Cvičení zároveň buduje i trpělivost, nový prvek se nenaučíte hned, je potřeba pravidelně trénovat a zkoušet. Při praxi je důležitý klid a  důvěra, časem se naučíte důvěřovat druhým a především sobě a svým schopnostem.

FAQ

Další informace je možné nalézt v sekci často kladených dotazů.

Výuka

Pojďte si s námi zacvičit. Rádi vás poznáme. Nahlédněte do kalendáře akcí.